–  روش محاسبه بازده سهام آتی

بازده سهام:  براي محاسبه بازدهی یک شرکت، از سه عامل (تفاوت ریالی قیمت سهام در انتهاي دوره نسبت به اول دوره، میزان تقسیم سود در طول دوره، میزان افزایش سرمایه شرکت ها از محل اندوخته یا آورده در محدوده زمانی) استفاده می‌شود(مشایخی و همکاران، 1392، ص106).

قیمت سهام

مابه ازای نقدی که خریدار و فروشنده جهت تبادل یک ورقه سهام در یک مبادله آزاد توافق می‌کنند قیمت سهام نامیده می‌شود (جعفری، 1388). در ادبیات مالی تئوری ها، تحلیل‌های گوناگونی برای ارزشیابی اوراق بهادار وجود دارد. در خصوص تعیین قیمت سهام دو دیدگاه وجود دارد: گروهی تحت عنوان تحلیل گران تکنیکی عقیده دارند که از طریق تجزیه و تحلیل تکنیکی می‌توان به پیش‌بینی قیمت سهام در آینده پرداخت. این گروه می‌کوشند با بررسی الگوهای قیمت سهام در گذشته به پیش‌بینی بازده سهام بپردازند. گروه دیگر بنیادگراها هستند. این گروه برای تحلیل و تعیین قیمت سهام از تجزیه و تحلیل بنیادی استفاده می‌کند. در این تحلیل فرض بر این است که سهام دارای ارزش ذاتی است. ارزش ذاتی هم بازده مورد انتظار و هم ریسک را در بر می‌گیرد. بیشتر صاحب‌نظران اقتصادی و مالی عقیده دارند که ارزش فعلی، بهترین برآورد ارزش اقتصادی است. استدلال آن‌ها این است که این ارزش مستقیماً به جریان‌های نقدی مورد انتظار منافع آتی ارتباط دارد و همچنین بعد زمانی ارزش پول را نیز در نظر می‌گیرد (احمدپور و همکاران، 1384).

2-10-1- تعیین قیمت سهام

قیمت سهام هر لحظه و بر اثر تغییرات عرضه و تقاضای بازار قابل‌تغییر است. اگر تعداد خریداران یک سهم از تعداد فروشندگان آن بیشتر باشد، یعنی تقاضای خرید یک سهم بیشتر از میزان عرضه آن برای فروش باشد، قیمت آن سهم افزایش می‌یابد و بر عکس. درک عرضه و تقاضا و تغییرات قیمتی ناشی از آن بسیار است. اما آنچه دشوار است، فهم آن چیزی است که به تغییرات عرضه و تقاضا در بازار سهام می‌انجامد و سبب می‌شود برخی خواهان یا خریدار سهم خاصی شوند و برخی دیگر، رویکرد آن یا فروشنده آن باشند.

تعیین قیمت سهام کار بسیار مشکلی است، بدیهی است شرکتی که این اوراق بهادار را منتشر کرده است می‌خواهد آنها را به بالاترین قیمت ممکن بفروشد و خریداران یا کسانی که می‌خواهند در این سهام سرمایه‌گذاری نمایند مایلند آن را به پایین‌ترین قیمت ممکن بخرند. قیمت سهام شرکت‌ها بیشتر از طریق عرضه و تقاضا و یا توسط کارگزاران، مؤسسات تأمین سرمایه و … تعیین می‌شود. جهت قیمت‌گذاری بایستی قیمتی تعیین شود که برای شرکت انتشاردهنده سهام معقول، مناسب و عادلانه باشد و از سوی دیگر نظر خریداران و سرمایه‌گذاران را هم جلب کند و رغبت و میل به سرمایه‌گذاری را در آنان برانگیزاند. تجربه نشان داده است که اگر قیمت سهامی به صورتی «معقول و مناسب» تعیین شود قیمت آن سهام کم‌کم، در بازار روند صعودی به خود می‌گیرد(فدوی، 1389).

یکی از موارد مهم جهت رشد و توسعه بازار سرمایه، ایجاد دانش عمومی در ارتباط با فرآیند تعیین قیمت اوراق بهادار از جمله سهام و عوامل مؤثر بر قیمت و حجم معاملات سهام و تفسیر رویدادهای مهم از قبیل اعلان افزایش سرمایه از طریق عرضه سهام جدید می‌باشد. عرضه سهام باعث می‌شود که سهام بیشتری در دست سهامداران باشد و حجم مبادلات افزایش یابد. حجم مبادلات نیز می‌تواند به عنوان اطلاعاتی مهم و باارزش در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری مورداستفاده قرار گیرد و اطلاعات مفیدی در ارتباط با وضعیت فعلی و چشم‌انداز آینده قیمت به تصمیم‌گیرندگان و سرمایه‌گذاران ارائه نماید. شرکت‌هایی که حجم معاملاتشان نسبت به دیگر شرکت‌ها بالاتر است، به دلیل قابلیت نقدشوندگی بالاتر، ریسک کمتری در ارتباط با عدم امکان فروش سهام در بازار خواهند داشت.

قیمت سهام، اغلب بیانگر انتظارات بازار از وضعیت اقتصادی شرکت‌هاست. ازاین‌رو شاخص‌های بازار نمایانگر وضعیت و عملکرد آتی کل اقتصاد می‌باشند. تحلیلگران اوراق بهادار، مدیران پرتفوی و سایر متصدیان اقتصادی، از شاخصه‌ای بازار، برای بررسی متغیرهایی که حرکت کل قیمت‌های سهام را تحت تأثیر قرار می‌دهند، استفاده می‌کنند و با بررسی روند حرکتی بازار بورس، بازده سرمایه‌گذاری این بازار را می‌توان با سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مانند سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه، طلا و ارز مقایسه نمود.

قیمت سهام هر روزه متأثر از شرایط بازار است. در حقیقت قیمت سهام را عرضه و تقاضای بازار مشخص می‌کند. اگر سهامداران تمایل به خرید سهامی خاص داشته باشند، در این حالت تقاضا بیشتر از عرضه است و قیمت‌ها افزایش می‌یابد و اگر سهامداران تمایل داشته باشند سهام خاصی را بفروشند، عرضه بیشتر از تقاضا می‌شود و ما شاهد کاهش قیمت خواهیم بود. تجزیه و تحلیل و فهم عرضه و تقاضا آسان است ولی نکته مهم آن است که تشخیص دهیم چه عواملی باعث شده سهامداران نسبت به یک سهم تمایل نشان دهند، در حالیکه قبلاً این سهام موردتوجه آنها نبوده است.

جهت پاسخ به این سئول عوامل زیادی را می‌توان بیان کرد که این عوامل همان اطلاعیه‌ها و اخبار مثبت و منفی در مورد سهام شرکت هستند که می‌توانند در مورد مدیریت شرکت، نسبت‌های مالی و سایر موارد باشند. البته بایستی توجه داشت هر سهامداری، ایده‌ها و استراتژی های خاص خود را دارد. از نظر تئوری، نوسانات قیمت سهام نشانگر احساس سرمایه‌گذاران در مورد ارزش شرکت است. البته نمی‌توان گفت شرکتی که دارای سهام برگرانتری است، باارزش تر می‌باشد و یا بالعکس، بایستی کل ارزش سهام شرکت[1] را در نظر بگیریم (فدوی، 1389).

[1]– Market Capitalization

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

بررسي رابطه بين كيفيت حسابداري، تأخير درتعدیل قيمت سهام و بازده آتي سهام در شركت هاي پذيرفته شده در بورس تهران